Δευτέρα 23 Φεβρουαρίου 2015

Κέρδισε τον ημιτελικό και επιτέλους θα γίνει ο τελικός Κυπέλλου στο μπάσκετ(video)

Τη νίκη με 68-71 πήρε ο Παναθηναϊκό στην Πυλαία. Έπαιξε στον ημιτελικό με τον Πάοκ και κέρδισε με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς σε νεκρό χρόνο. Ο Πάοκ είχε ισοφαρίσει σε 68-68 μόλις 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Αλλά τα 4 δεύτερα είναι χρόνος ικανός για τον Εξάστερο ώστε να πάρει τη νίκη.

Η καλή άμυνα, τα λίγα λάθη και οι ασίστ ήταν οι παράγοντες της νίκης για τον Παναθηναϊκό. Ο Εξάστερος πήρε από την αρχή το προβάδισμα και βρέθηκε ισόπαλος πάλι στα 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Έφτασε μέχρι το 52-64 αλλά έχασε τη διαφορά για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Η πρώτη ήταν όταν από το +11 του 27-38 στο 22ο λεπτό βρέθηκε στο 48-50 στο 31ο.

Η εξέλιξη του αγώνα ανά δεκάλεπτο ήταν 12-17, 27-33, 44-50, 68-71 και οι πόντοι των παικτών μας Μπλουμς 1, Σλότερ 12, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 3, Νέλσον, Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 13, Μπατίστα 11.

Τελικά αυτή η ομάδα έχει εθιστεί στους τίτλους και δεν μπορεί να μείνει μακρυά τους ούτε ένα χρόνο.